Dioptrické brýle

Význam brýlí v našem životě potvrzuje samotný fakt, že brýle jsou součástí lidských životů již odnepaměti. O tom svědčí hlavně nálezy vybroušených drahokamů ještě z dob starověku v hrobkách i těch nejznámějších faraonů. Právě kvůli jejich tvaru, který se už tehdy podobal tvaru dnešních spojných čoček se předpokládá, že byly používány právě pro zlepšování zraku, zejména na dálku.


Dámské dioptrické brýle

Pánské dioptrické brýle

 

Brýle - nezbytná pomůcka pro ostré vidění    

Okuliare

První oficiální písemná zmínka o člověku, který používal broušené drahokamy jako brýle, pochází již z let 54 – 68 n. l. a hovoří konkrétně o římském císaři Neronovi, který využíval přibližovací vlastnosti broušeného smaragdu při sledování gladiátorských zápasů.

Nicméně, běžným lidem začal tento vynález pomáhat pravděpodobně až ve 12. století, kdy jej využívali hlavně starší lidé na čtení drobného písma. I přes tak sáhodlouhou historii, která se začala psát již ve starověkém Egyptě, se jako oficiální místo, kde vznikly první brýle, jak je známe dnes, udává až Itálie. Jsou to konkrétně hned dvě místa - Benátky a Nizozemí. Odtud se pak začaly rozšiřovat i do ostatních, méně rozvinutých, koutů světa.    

Brýle - dnes už i jako módní doplněk

První obrazový záznam o člověku, který nosil brýle, pochází z roku 1352. Rok, kdy se začaly vyrábět brýle pro vidění na blízko i na dálku, je údajně rok 1500 a z tohoto období pocházejí i klasické dobové brýle, které se před očima přidržovaly na špejli. Zajímavostí je, že brýle, které se daly nosit přichycené za ušima, vznikly až o 300 let později.

okuliare sagitta

Od tohoto období již prošly brýle mnoha dalšími výraznými změnami, zejména v oblasti designu. Usnadnilo se také jejich nošení a období, kdy se nošení brýlí chápalo jako obrovské mínus, je už dávno za námi. Kromě korekce zraku se také brýle (konkrétně sluneční brýle) používají už i na ochranu zraku před sluncem. Dnes jsou brýle nejen každodenní součástí našeho života, ale jsou také oblíbeným módním doplňkem, ať už pro dámy nebo i pro pány.