Lupa nebo-li zvětšovací sklo je prostředek, který slouží na optické zvětšení pozorovaného předmětu. Základem je skleněná nebo plastová čočka a držák nebo stojan. Zvětšovací sklo, tedy lupa, pomáhá vidět i ten nejmenší text jasně. Lupa je také skvělým pomocníkem pro slabozraké, kterým pouze dioptrické brýle někdy nestačí.


Lupa - vreckováKapesní lupy

Lupy - ručnéRuční lupy

Dioptrické okuliare do práce a domovPříložné lupy

Okuliarové šošovky na šoférovanieHlavové lupy

Lupy - stojanovéStojanové lupy

Okuliarové šošovky na šoférovanieLupová zrcadla

Panelové lupy

Lupa se používá při různých činnostech - při čtení, při jemném tisku nebo výrobě některých drobných produktů pro lepší detail, pro určení pravosti nějakého produktu - starožitnostech, umění a drahých kamenů, ale také při pozorování hmyzu, listí, otisků prstů a podobně. Lupu vynalezl Roger Bacon již v roce 1250.

Dnes, o více než 750 let později, jsou lupy stále velmi populární nejen při zmíněných činnostech, ale i pro lidi s porušeným zrakem. Lupy jsou dnes k dispozici v široké škále druhů, tvarů a velikostí. U lup jsou nejdůležitější tři hlavní body - velikost čočky, zvětšovací a ohnisková vzdálenost.

Lupa – velikost čočky

Lupa - SagittaVelikost čočky je velmi důležitá, aby byla dostatečně velká nebo dostatečně malá pro účel, pro který byla lupa vyrobena. Někteří upřednostňují velké lupy, aby viděli na daný objekt co nejlépe. Někteří zase volí menší lupy, které se vejdou i do kapsy a mají je vždy po ruce. Každopádně je třeba zvolit si lupu, která bude vyhovovat vašim konkrétním potřebám.

Zvětšení

Zvětšení nebo přiblížení je poměr mezi zdánlivou velikostí a skutečnou velikostí zpoza zvětšovacího skla. Pokud se objekt za zvětšovacím sklem opticky jeví desetinásobně větší než skutečná velikost a objekt je ve správné ohniskové vzdálenosti, přiblížení je 10x. Další termín používaný pro měření optického výkonu, ale odlišný než přiblížení, je dioptrie.

Ohnisková vzdálenost

LupaOhnisková vzdálenost je vzdálenost od zvětšovacího skla k danému produktu, když je produkt zaostřen. Čím silnější je optická mohutnost zvětšovací čočky, tím kratší je požadovaná vzdálenost mezi lupou a objektem. Pokud například pozorujete drahokam přes lupu s přiblížením 10x, vaše oči musí být velmi blízko k lupě. Ale pokud jste schopni přečíst knihu s ruční lupou s přiblížením 2x, lupa může být několik cm od knihy a vaše oči mohou být několik cm od lupy.

Lupa a druhy čoček

Stejně jako je důležité znát velikost čočky, zvětšení a ohniskovou vzdálenost, je důležitý i materiál. Lupa může být vyrobena ze skla, nebo také akrylových, tedy plastových materiálů. Každý typ čočky má své výhody i nevýhody v porovnání s tím druhým.

Obecně platí, že skleněné čočky propouštějí více světla a obvykle mají velmi jasné optické vlastnosti. Skleněné čočky jsou také těžší než akrylové. Akrylové mají zase výhodu, že jsou lehčí, méně náchylné k rozbití a fragmentaci. Existuje ještě jeden typ lupy, který je známý jako Fresnelova lupa. Zkonstruoval ji francouzský fyzik Augustin-Jean Fresnel. Fresnelova čočka je vlastně tenká ohebná fólie, je lehká a umožňuje zobrazovat - zvětšovat velké plochy.