Jak si vybrat brýlové čočky

Primárním účelem brýlí je vidět a mít chráněný zrak. Těmto kritériím je potřeba podřídit i výběr brýlových skel (čoček). Brýlové čočky musí být vyrobené na míru podle individuálních hodnot nositele, které naměřil oční lékař nebo optometrista. Vyrobené parametry musí odpovídat příslušným ISO EN zdravotním a technickým normám, které garantuje výrobce a musí být vyznačené na obale.

Základní rozhodování při výběru je ve dvou rovinách. Podle dioptrické funkce a podle materiálu.

DIOPTRICKÉ (KOREKČNÍ) FUNKCE DIOPTRICKÝCH SKEL

Jednoohniskové brýlové čočky

jsou určené na korekci krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. Dioptrická hodnota pro krátkozrakost se udává znaménkem mínus, pro dalekozrakost znaménkem plus.

Multifokální brýlové čočky

jsou určené na korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti spolu s korekcí na čtení.

Konstrukce multifokální čočky umožňuje komfortní zobrazení bez rušivého skoku obrazu. Neruší okolí ostrými přechody nebo segmenty v brýlích.

Bifokální brýlové čočky

jsou určené ke korekci krátkozrakosti nebo dalekozrakosti se vsazeným viditelným segmentem na čtení.

MATERIÁLY DIOPTRICKÝCH SKEL

Plastové brýlové čočky

Mají výborné zobrazovací schopnosti s možností vylepšení o povrchové zušlechťovací úpravy, jako je zabarvení na sluneční brýle, antireflexní, hydrofobní nebo antistatická úprava.

Vyznačují se nízkou hmotností i při vyšších dioptriích. Hmotnost plastových skel je průměrně až o 65 % nižší než minerální skla.

Plastový materiál dokáže odolat silným nárazům a při destrukci nevytváří množství velmi ostrých úlomků. Pro speciální účely je možné vyrobit brýlová skla dokonce z nerozbitných plastů.

Při vyšších plusových anebo mínusových hodnotách je možné redukovat tloušťku volbou indexu lomu plastového materiálu. Takto se dá dosáhnout ztenčení skel až o 40 %. 

Plastové materiály mají integrovaný UV filtr už v čirých materiálech. Plasty vyšších indexů lomu mají zabudovaný UV filtr do 400 mm. Plast je možno barvit podle vlastních představ a získat tak dioptrické sluneční brýle s přidaným ochranným faktorem proti intenzivnímu slunečnímu záření.

Plastový materiál se vyrábí i v kombinaci samozabarvovací, polarizační anebo fotopolarizační vlastnosti.

Samozabarvovací vlastnost umožňuje mít jedny brýle do interiéru i exteriéru a jejich zabarvení se přizpůsobuje okolním podmínkám (uvnitř čiré, venku tmavé). Polarizační skla jsou doplněné o filtr, který pohlcuje světelné odrazy od vodních ploch, karosérií aut atd. Fotopolarizační plastový materiál přizpůsobuje odstín zabarvení intenzitě slunečního svitu v autě a vytváří tak kontrastnější obraz. 

Minerální plastové čočky

Vyznačují se vysokou hmotností už při nižších dioptriích. Mají dobré zobrazovací schopnosti s omezenou možností vylepšení o povrchové zušlechťovací úpravy. Jsou velmi křehké. Už při malém mechanickém zatížení se tříští a vytváří ostré úlomky. Při vyšších plusových nebo mínusových hodnotách je možné korigovat tloušťku malým spektrem indexu lomu. Minerální materiál nedosahuje intenzity UV filtru jako plastový materiál. Minerál je možné zabarvit pouze v jedné barvě – v hnědé. Samozabarvovací vlastnost není tak flexibilní a nedosahuje životnosti jako u plastových materiálů.